13.09.11. Ubojice pasa ne smiju zbrinjavati životinje
Prijatelji životinja traže raskid unosnog ugovora između Grada Osijeka i osuđene veterinarske stanice Vetam d.o.o.
- Grad Osijek podržava nelegalno zbrinjavanje napuštenih životinja; poslan dopis svim veterinarima u Hrvatskoj
Udruga Prijatelji životinja mjesecima ukazuje na učestalo kršenje Zakona o zaštiti životinja u Veterinarskoj stanici Vetam d.o.o. te prosvjeduje zbog ubijanja životinja.Temeljem brojnih pritužbi nezadovoljnih građana grada Osijeka i novinskih napisa, Udruga je u travnju ove godine podnijela prekršajnu i kaznenu prijavu protiv Veterinarske stanice Vetam d.o.o. Kaznena prijava je odbijena, dok je osječki Prekršajni sud izrekao Vetamu kaznu od 10 tisuća kuna zbog nezakonitog usmrćivanja šest pasa.
Djelatnici 'skloništa' usmrtili su u ožujku šest rotvajlera zbog sumnje na agresivnost, premda je naknadnim vještačenjem utvrđeno da psi nisu nikoga ugrizli. Pravilnikom o opasnim psima, koji propisuje postupak s agresivnim psima, takvo eutanaziranje na licu mjesta nije dopušteno. Direktor Vetam-a Dejan Todorović tvrdio je da je pse eutanazirao na zahtjev vlasnika, što je također protuzakonito jer agresivnost pasa mora procijeniti stručno osposobljeno osoblje.
Nejasno je kako osoba koja ne poznaje hrvatsko zakonodavstvo vezano uz pse može voditi sklonište registrirano pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja te provodi li nadležno Ministarstvo edukaciju voditelja i djelatnika skloništa koja su registrirana. Postavlja se i pitanje koliko je etički ispravno da zbrinjavanje napuštenih životinja vodi osoba koja olako i bez suosjećanja ubija nedužna živa bića i žele li građani takvu osobu za voditelja skloništa.
Udruga Prijatelji životinja uputila je dopis svim veterinarima u kojemu im skreće pozornost na nezakonitost ovakvih radnji te poziva na poštivanje Zakona o zaštiti životinja.
Javnost osobito zanima primjerenost unosnog ugovora između osuđenog Vetama i Grada Osijeka i potrošnje novaca građana. Grad Osijek sklopio je ugovor s Vetam-om u ožujku 2010. godine u kojemu mu je za poslove zbrinjavanja životinja odobrio 6.325.000,00 kuna bez poreza za razdoblje od četiri godine, što je potpuno neprikladan iznos s obzirom na usluge i način poslovanja te postupanja sa životinjama. Razdoblje od četiri godine dodatan je neprimjereni potez jer Grad Osijek treba težiti izgradnji vlastitog skloništa i daleko boljem zbrinjavanju napuštenih životinja.
Vetam d.o.o. drži pse u kavezima u kojima nije moguće zadovoljiti minimalne higijenske uvjete, a psi se mogu ozlijediti na hrđavim ogradama. Kavezi se ne čiste redovito te su posudice za vodu pune dlaka i ostalog otpada. Životinje koje su smještene u unutarnjim boksovima nemaju dostatnu količinu svjetla zbog malenih prozora na zgradama. Iznenađuje da takav objekt može imati dozvolu za rad Ministarstva poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja, premda nije u skladu s minimalnim uvjetima propisanima Pravilnikom o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje i higijenski servisi. Očito je da i nadležni veterinarski inspektori ne provode Zakon o zaštiti životinja, za čiju su dobrobit odgovorni.
Istodobno, udruga Pobjede, koja vodi pravo sklonište za pse, dobiva 100.000,00 kuna godišnje. Članovi Udruge ulažu nadljudske napore kako bi sklonište o kojemu skrbe registrirali pri Ministarstvu poljoprivrede, ribarstva i ruralnog razvoja. Time bi grad Osijek dobio sve ono što Zakon o zaštiti životinja traži i više od toga na dobrobit cijele zajednice - sklonište za nezbrinute životinje kojega se neće morati sramiti, odnosno mjesto gdje životinje ostaju dok im se ne pronađe novi skrbnik, koje redovito oglašava svoje štićenike kako bi se što prije udomili, provodi programe kastracije te koje, osim same zaštite životinja, ima i edukativnu funkciju.
U Osijeku nije riješeno niti zbrinjavanje napuštenih i ranjenih mačaka, nema određenih hranilišta za mačke, a ne provode se niti programi kastracije mačaka pod pokroviteljstvom grada. Štoviše, gradskom odlukom zabranjeno je hranjenje životinja na javnim površinama, a pritom građanima nije pruženo alternativno rješenje, što je protuustavno i protivno Zakonu o zaštiti životinja.
Grad Osijek svojim ugovorom s Vetam-om podržava nelegalno zbrinjavanje napuštenih životinja. Također, krši Zakon o zaštiti životinja jer nema organiziran informacijski centar, nema riješeno pitanje zbrinjavanja mačaka, nema programe udomljavanja, kastracije i edukacije. Stoga je udruga Prijatelji životinja uputila dopis gradonačelniku Osijeka Krešimiru Bubalo, u kojemu traži da odmah raskine sve ugovore s Veterinarskom stanicom Vetam d.o.o.