23.11.23. Molba Ministru za uvođenje veganskih obroka u menze
Poštovani ministre Fuchs,
obraćamo Vam se ponovno sa zamolbom vezano za uvođenje veganskih opcija u studentske menze i restorane s obzirom na važnost prehrambenih navika u formiranju zdravih životnih stilova te bismo željeli iznijeti prijedlog koji ima potencijal unaprijediti prehrambene opcije za sve studente.
Sve veći broj javnih ustanova i obrazovnih institucija zapadnoga svijeta problem kvalitetne prehrane i zaštite okoliša smatraju sve ozbiljnijim te shodno tome poduzimaju konkretne i odlučne korake. U Berlinu i Oxfordu studentski restorani postaju i u potpunosti veganski kako bi studentima ukazali na nužnost promjene prehrane zbog klimatskih promjena. Hrvatska iznimno zaostaje kada je riječ o poticanju odabira niskougljičnih biljnih obroka, unatoč tome što je Niskougljičnu strategiju Hrvatski sabor donio još 2021. godine.
Naime, u Hrvatskoj nema niti jedne osnovne veganske opcije u menzama poput variva od graha, tjestenine od gljiva koje bi mogla jesti svi studenti što također pokazuju rezultati ankete koju dostavljamo u privitku.
Prema rezultatima nedavno provedene ankete koju je provela naša udruga, čak 92 % ispitanih podržava uvođenje veganskih opcija u menze i restorane, dok bi njih 68 % konzumiralo veganske obroke redovito ili povremeno. Ovi rezultati jasno pokazuju rastući interes među studentima za biljnim prehrambenim opcijama.
Uvođenje veganskih obroka ne samo da bi odgovorilo na potrebe veganskih studenata, već bi i proširilo izbor za sve studente, poboljšavajući dostupnost raznolikih i nutritivno bogatih obroka. Imajući u vidu da 68 % ispitanih, koji nisu nužno vegani, izražava interes za konzumaciju veganskih jela, ova inicijativa ima potencijal zadovoljiti šire studentske potrebe.
Želimo naglasiti da uvođenje veganskih opcija ne mora nužno biti financijski zahtjevno. Veganski obroci mogu biti pristupačni, nutritivno bogati i u skladu s proračunom studentskih restorana. Biljne alternative namirnicama životinjskog porijekla dostupne su u gotovo svakoj trgovini, a cijenom postaju sve pristupačnije. Na kraju krajeva, ovakve zamjene nisu ni nužne. Od grahorica i povrća mogu se napraviti ukusni i hranjivi popečci, a variva se mogu pripremiti i bez mesa. Osim toga, promicanje biljne prehrane u studentskim menzama doprinosi smanjenju ekološkog utjecaja prehrambene industrije, čime se podržava održivost i odgovornost prema okolišu.
U komunikaciji sa studentskim zborovima, studentskim restoranima i ostalim dionicima svi su nas usmjeravali prema Vama odnosno Ministarstvu te su i sami naveli da su svjesni postojeće problematike i da su Vam se i sami obraćali kako bi se nešto poduzelo.
S obzirom na navedeno, molimo Vas da razmotrite konkretne korake prema uvođenju veganskih opcija u prehrambeni sustav studentskih menzi i restorana te da pročitate našu analizu ankete i prijedloge samih studenata kao i njihova iskustva.
Također bismo Vas zamolili da nas uključite u proces izrade novog Pravilnika ili izmjene postojećeg, a bili bismo Vam zahvalni i na prilici za sastanak kako bismo mogli detaljnije raspraviti o našem prijedlogu i surađivati na provedbi ove inicijative.
Unaprijed zahvaljujemo na Vašem vremenu i pažnji posvećenoj ovom pitanju.
S poštovanjem,
Luka Oman
Predsjednik udruge