11.09.13. Prosvjedna nota veleposlaniku Japana

| More

Veleposlanstvo Japana u Republici Hrvatskoj
Nj.E. g. Masaru Tsuji
Boškovićeva 2
10000 Zagreb

Vaša Ekselencijo,

obraćamo Vam se kao građani Europske unije koji se pridružuju kampanjama na više od tisuću lokacija diljem svijeta, s više od stotinu nevladinih organizacija koje se protive ubijanju dupina u Japanu.

Svake godine od rujna do travnja u zaljevu mjesta Taiji u Japanu ubije se oko 20.000 dupina, iako je Međunarodna komisija za kitolov (IWC) proglasila još 1986. godine komercijalni kitolov protuzakonitim. Lov služi hvatanju živih dupina za morske parkove i akvarije, kao i ubijanju dupina zbog njihovog mesa. U priobalnim područjima dupine love brodicama tako da ih natjeraju u mreže pomoću glasnog lupanja zvukovima koji narušavaju njihov osjetljiv sonar, dovodeći ih u stanje panike. Nakon zarobljavanja u mreže, odvlače ih do obale ili zadržavaju u plitkoj vodi uvala gdje ostaju do klanja.

Nakon što je živ dupin odabran za morski park ili akvarij, odvajaju ga od obitelji s kojom je blisko povezan, prebacuju u kamione i zrakoplove te ubacuju u bazene gdje se suočava s teškim izgledima za preživljavanje. Mora se brzo prilagoditi novom okruženju gdje više ne može plivati uobičajenih 40 milja dnevno na otvorenome moru, družiti se sa svojom skupinom niti koristiti ispravno svoj sonar. Više od polovice svih zatočenih dupina umre u roku od dvije godine nakon zatočenja. Dupini koje ribari ubijaju zbog mesa proživljavaju brutalnu smrt u plitkim uvalama gdje ih ubijaju pomoću osti te noževima i kukama.

Primarni gospodarski pokretač lova na dupine je milijune dolara vrijedan posao morskih parkova, što omogućuje ribarima resurse za dodatno klanje za meso. Većina građana u Japanu nije svjesna lova na dupine i ozbiljne toksičnosti dupinovog mesa koje sadrži visoke razine žive i PCB-a . Međunarodna pozornost i prosvjedi pokušavaju zaustaviti nastavljanje ove sramotne prakse u 21. stoljeću.

Prijetnje dupinima i kitovima danas su višestruke – smrt uslijed zaplitanja u ribarske mreže, industrija zatočavanja, kitolov, zagađenje mora i oceana te vojna uporaba jakih sonarnih valova. Vi kao veleposlanik imate moć proslijediti ovu poruku i zabrinutost Vašoj vladi kao zahtjev za zabranom pokolja dupina, kao i trgovine živim dupinima za potrebe industrije zatočeništva u Japanu i izvoz u druge zemlje.

Smatramo da bi Japan trebao ugled svoje zemlje graditi na poštivanju života ovih inteligentnih bića, a ne ubijanjem životinja izazivati zgražanje cijeloga svijeta. Ako Japan ne prestane s ovom krvavom praksom, može očekivati i međunarodni poziv na bojkot uvoza japanskih proizvoda, što će se negativno odraziti na njegov ekonomski razvoj.

U nadi da će apel za civiliziranim postupanjem Japana prema životinjama naići na Vaše razumijevanje i ozbiljnost, zahvaljujemo Vam na svim koracima koje ćete poduzeti u cilju zaštite dupina.

S poštovanjem,

Luka Oman
predsjednik Udruge

U Zagrebu, 10. rujna 2013.

Vezane teme

Također pogledajte

Akcije

Reakcije, zahtjevi i prijave

Web reference

Facebook preporuke