Poziv na obilježavanje Međunarodnog dana zaštite životinja (World Animal Day)
Dragi prijatelji životinja,
sedmu godinu za redom udruga Prijatelji životinja sudjeluje 4. listopada u globalnom obilježavanju Međunarodnog dana zaštite životinja (World Animal Day).
Ambasadori ovogodišnjeg obilježavanja Međunarodnog dana zaštite životinja u Hrvatskoj su vegani Anita Euschen i IFEEL, glazbenik i aktivist za prava životinja. Zajedno vas pozivamo da odaberete neki od načina na koji ćete obilježiti ovaj dan i pridonijeti stvaranju svijeta s manje nasilja prema životinjama. Evo nekih naših prijedloga:
1. Ispraznite svoje ormare – imate li odjeću od kože ili krzna? Donirajte ju beskućnicima i kupujte odjeću od materijala biljnog podrijetla.
2. Provjerite na tzv. bijeloj listi popis tvrtki koje ne testiraju svoje proizvode na životinjama jer su pokusi na životinjama potpuno nepotrebni!
3. Hranite se veganski! Pripremite sebi i svojoj obitelji ukusna jela prema receptima koje vam dajemo u nastavku. Na našoj web-stranici možete pronaći Vege vodič s popisom namirnica koje trebate, kao i korisne ideje za biljne zamjene za sastojke životinjskog podrijetla.
4. Ponudite svoju pomoć skloništu za nezbrinute životinje volontiranjem, donacijom ili udomljavanjem životinje. Pročitajte IFEEL-ovu poruku povodom Međunarodnog dana zaštite životinja.
5. Postanite aktivist za životinje i informirajte druge o njihovim pravima.
Ne zaboravite:
- Potpisati prisegu za Međunarodni dan zaštite životinja - obećajte kako ćete pomoći životinjama.
- Podijeliti na društvenim mrežama svoja razmišljanja o pravima životinja i što činite kako biste im pomogli - svakako dodajte uz svoje objave #worldanimalday.
- Ako ste u Zagrebu, posjetite nas 4.10.2014. od 10 do 18 sati na obilježavanju Međunarodnog dana zaštite životinja na Bundeku, u organizaciji Gradskog ureda za poljoprivredu i šumarstvo Grada Zagreba, uz ostale udruge koje će se tamo predstaviti. Saznajte od aktivista na našem štandu kako sve možete pomoći životinjama, a prema receptima s letka koji ćete dobiti možete spremiti odličan ručak!
Učinimo Međunarodni dan zaštite životinja sjajnim danom za životinje, okoliš, osobno zdravlje i zdravlje vaše obitelji.
Anita Euschen & IFEEL,
ambasadori Međunarodnog dana zaštite životinja za Hrvatsku
Počastite na Međunarodni dan zaštite životinja sebe i svoje drage ukusnim jelima prema receptima koje predlaže ambasadorica Anita Euschen:
Jednostavna juha od bundeve
Sastojci: 1 mala bundeva (obična, butternut i sl.), izrezana na komade, 1 grubo sjeckana glavica luka, 1 žlica začina za juhu, sol, svježe mljeveni crni papar, svježe ili sušeno začinsko bilje (estragon, peršin, vlasac, bosiljak); ulje
Priprema: Zagrijati malo ulja u velikoj tavi i popržiti kratko luk i kocke bundeve, dok ne počnu tamniti. Dodavati kipuću vodu dok povrće ne bude gotovo pokriveno. Kuhati na laganoj vatri dok bundeva ne omekša i počne se lagano raspadati. Maknuti s vatre i miksati dok ne postane glatko. Ako je juha previše gusta, možete dodati još malo kipuće vode. Dodati začine za juhu, sol, papar i začinsko bilje. Poslužiti uz krišku omiljenog kruha.
Punjeno povrće
Sastojci: povrće za nadijevanje - 1 patlidžan, 5-6 rajčica, 2 velike tikvice, 4 crvene i/ili zelene paprike; za nadjev - 2 šalice riže, 2 žlice maslinovog ulja, pola šalice sitno sjeckanoga svježeg začinskog bilja (kopar, metvica, peršin…), pola šalice sjeckanog mladog luka, sol, crvena paprika, ostali začini po želji; 4 krumpira
Priprema: Odrezati vrhove rajčica, patlidžana, paprike i tikvice. Izdubiti povrće žličicom, ostavljajući oko 7 mm debljine kore u svakom izdubljenom povrću. Izrezati izdubljenu masu na male kockice i staviti na stranu. Zagrijati pećnicu na 180°C. Zagrijati maslinovo ulje u tavi srednje veličine. Dodati mladi luk i kuhati na umjerenoj vatri, dok ne omekša, ali ne porumeni. Dodati izdubljeno povrće na tavu, pojačati malo vatru i pirjati oko 10 minuta, povremeno miješajući, dok smjesa ne postane dovoljno gusta. Umiješati rižu, poklopiti i ostaviti da se kuha 10 minuta na laganoj vatri, sve dok riža ne bude napola kuhana. Dodati sol i crvenu papriku. Isključiti vatru pa dodati sitno sjeckano bilje i dobro promiješati. Staviti izdubljene rajčice, paprike, patlidžan i tikvice u malo nauljenu posudu za pečenje i napuniti ih smjesom riže i povrća. Na svako povrće vratiti odrezani vrh. Izrezati krumpire, malo posoliti, a zatim ih posložiti između punjenog povrća. Preliti povrće i krumpir maslinovim uljem. Peći u pećnici 40-45 minuta, da povrće i krumpir omekšaju, a riža se skuha do kraja.
Čokoladne kuglice
Sastojci: 1 šalica zobenih pahuljica, 1 zrela banana, ½ šalice kokosovog brašna, 2 žlice šećera, 2 žlice kokosovog ili nekog drugog ulja, 1 žličica ekstrakta vanilije ili vanilin-šećer, ½ šalice grubo naribane veganske čokolade/čokolade za kuhanje
Priprema: Staviti u blender zobene pahuljice i miješati dvadesetak sekunda. Dodati ostale sastojke (osim čokolade) i miješati dok se svi sastojci ne povežu. Umiješati čokoladu. Ako je tijesto previše mekano ili ljepljivo, staviti ga u hladnjak na 10 minuta da se lagano stvrdne, a zatim oblikovati u 12 kuglica. Prije posluživanja, ostaviti jedan sat u hladnjaku.
Puno ostalih recepata za odlična i slasna jela možete pronaći ovdje.