04.03.16. Belgija pred zabranom uzgoja životinja radi krzna
Čeka se odluka flamanskog ministra za dobrobit životinja kako bi cijela država bila pod zabranom
- Zabrana je već donesena u preostale dvije regije, a nedavna istraga pokazala je i stravične uvjete
Međunarodna koalicija Fur Free Alliance (FFA) uputila je flamanskom ministru za dobrobit životinja, Benu Weytsu, pismo s molbom da podrži stav belgijskih građana i donese zabranu uzgoja životinja radi krzna.
U provedenoj anketi 86 % Belgijanaca izjavilo je da smatra kako uzgajanje životinja radi krzna ne bi smjelo biti dopušteno, bez obzira na okolnosti.
Joh Vinding, predsjedavajući koalicije FFA, izjavio je: "Belgija je među europskim državama s najvećom podrškom za zabranu uzgoja životinja radi krzna. Nedavne zabrane donesene u valonskoj regiji i Bruxellesu pokazuju da Belgija poduzima korake koji odražavaju javni moralni stav svojih građana. Nadam se da će i Flandrija slijediti ovaj primjer i povesti se za dobrobiti životinja donošenjem odluke o trenutačnoj zabrani uzgoja životinja radi krzna."
U Flandriji su nedavno objavljeni i tajno snimljeni prizori zanemarenih i ozlijeđenih kuna s jedne farme u Langemarku, koji iznova svjedoče o životinjama koje tijekom zatočeništva proživljavaju stres, patnju i strah.
Nadine Lucas, glasnogovornica organizacije Animals Rights, izjavila je da je pokrenuta peticija za zatvaranje te farme, a predana je i žalba javnom tužiteljstvu.
I ovaj posljednji slučaj zlostavljanja životinja sigurno će pridonijeti bržoj zabrani uzgoja životinja radi krzna i u Flandriji. Belgija bi se time pridružila državama kao što su Ujedinjeno Kraljevstvo, Austrija, Slovenija, Hrvatska, Republika Makedonija, Sjeverna Irska i mnogim drugima koje već imaju ovakvu hvalevrijednu i za zaštitu životinja nužnu odredbu.
Primjer Belgije i ostalih europskih država pokazuje apsurdnost inicijative da se iz hrvatske zabrane uzgoja životinja radi krzna izdvoje činčile, jedine životinje koje se u Hrvatskoj uzgajaju za krzno. Tim više što je preostala tek petina uzgajivača, a zabranu su podržali više od 70 posto građana Hrvatske, vodeće političke stranke i Vlada.