09.11.09. Grad Dubrovnik ne smije biti ubojica pasa
Prijatelji životinja oštro reagiraju na najavu donošenja odluke o eutanaziji
Povećani broj napuštenih pasa posljedica je neodgovornog ponašanja njihovih skrbnika ali i nedostatak sankcioniranja građana koji napuštaju svoje životinje od strane veterinarske inspekcije. Iako je Zakonom o zaštiti životinja propisana kazna od 15.000 kn za napuštanje psa, još nitko nije sankcioniran a skloništa su puna napuštenih pasa.
Rješenje problema velikog broja napuštenih pasa nikako ne može biti ubijanje pasa. Bitno je rješavati uzroke problema, a jedno od rješenja jest obavezno mikročipiranje svih pasa. Iako je Zakonom o zaštiti životinja propisano obvezno mikročipiranje, ono se odnosi samo na pse rođene nakon 2004. godine. Gradskom odlukom o obveznom mikročipiranju svih pasa neodgovorni skrbnici pasa mogli bi bez problema biti identificirani i kažnjeni, a novac prikupljen na taj način uložen u rad skloništa za napuštene životinje.
Udruga Prijatelji životinja u suradnji s Udrugom gradova RH već je tražila od svih gradova da donesu odluku o obveznom mikročipiranju svih pasa kao jednoj od metoda sprječavanja napuštanja pasa. Grad Dubrovnik podržao je ovu kampanju, ali odluku nikada nije donio. Stoga najava donošenja odluke o eutaniziranju napuštenih pasa je za svaku osudu budući da Grad Dubrovnik ne želi problem rješavati na civiliziran način.
Prijatelji životinja još jednom apeliraju na Grad Dubrovnik da problem napuštenih životinja na svom području rješava na način koji neće ugroziti živote životinja i u skladu s ugledom kojeg uživa diljem svijeta, te umjesto posezanja za krajnje nepopularnim rješenjem ubijanja životinja donese, između ostaloga, i odluku o obveznom mikročipiranju svih pasa kao što su to već učinili Velika Gorica, Karlovac i Požega.
Lokalne vlasti u Hrvatskoj trebale bi osigurati smještaj za izgubljene i napuštene pse, veterinarsku skrb, organizirati informacijski centar za napuštene i izgubljene životinje te podatke o životinjama dati na uvid javnosti i razvijati svijest svojih građana o zaštiti životinja.
Najavljenu izgradnju skloništa za napuštene pse u skladu sa Zakonom o zaštiti životinja Prijatelji životinja podržavaju jedino u slučaju da će kapaciteti biti dovoljni za skrb svih pasa. Ukoliko Grad Dubrovnik gradi sklonište za mali broj pasa, očigledno je da je odluka o gradnji skloništa samo paravan za nesmetano i zakonom omogućeno ubijanje napuštenih i odbačenih pasa.
Udruga Prijatelji životinja podržava građansku inicijativu protiv ubijanja 300 napuštenih pasa u Dubrovniku, oštro osuđujući odluku o eutanaziji kao rješenju problema napuštenih životinja.