29.11.18. Provedba Zakona i odaziv institucija na suradnju ključni za zaštitu životinja

| More

Nakon više od pola godine od imenovanja za ministrova savjetnika, Luka Oman traži veći angažman nadležnih

Luka Oman savjetnik ministra [ 90.85 Kb ]

- Brojne aktivnosti i sastanci; u nadležnom Ministarstvu ukazao na nedostatke i ponudio konkretna i ostvariva rješenja

Prošlo je više od pola godine otkako je Ministarstvo poljoprivrede imenovalo Luku Omana, predsjednika udruge Prijatelji životinja, za posebnog savjetnika ministra poljoprivrede za područje zaštite životinja, a tu funkciju obavlja bez zasnivanja radnog odnosa, bez naknade za rad i bez pokrivanja putnih troškova. Proteklo vrijeme prošlo je u iznimnom naporu da utječe na podizanje standarda zaštite životinja u Hrvatskoj na državnoj te regionalnim i lokalnim razinama.

„Sudjelovao sam u nizu sastanaka u Ministarstvu poljoprivrede i Upravi za veterinarstvo i sigurnost hrane prezentirajući mnoge ideje i konkretne prijedloge kako unaprijediti provedbu Zakona o zaštiti životinja, i to na način da ponuđena rješenja budu korisna za zaštitu životinja, ali i Ministarstvo i lokalne zajednice. Ukazivao sam i na brojne nedostatke koje treba ispraviti i nudio konkretna rješenja koja su ostvariva i ne zahtijevaju velike resurse”, kaže Oman dodajući da vjeruje da će njegovi savjeti biti razmotreni, a sve u cilju poboljšanja dobrobiti životinja i ljudi u Hrvatskoj.

Otkako je ministrov savjetnik, Luka Oman obavio je i mnoštvo sastanaka i razgovora sa županima, komunalnim redarima, saborskim zastupnicima, pročelnicima, kao i s više od stotinu gradonačelnika i načelnika. Upoznao ih je s novostima u Zakonu o zaštiti zivotinja i rokovima te ih poticao na provedbu zakonskih obveza poput kontrole mikročipiranja pasa. Ukazivao im je i na nužnost iskorištavanje zakonskih alata kao što je propisivanje trajne sterilizacije kao kontrole razmnožavanja pasa i mačaka kako bi im pomogao da riješe uzroke problema koje proizvode neodgovorni skrbnici i da ostvare uštede u proračunu iz kojega se izdvajaju sredstva upravo zbog te neodgovornosti.

Sudjelovao je u radu mnogih koordinacijskih radnih skupina, čiji je zadatak u općinama i gradovima poticati udomljavanje pasa iz skloništa, mikročipiranje, kastraciju i educirati o napuštenim životinjama, te je isticao nužnost njihova osnivanja u županijama koje ih još nisu osnovale.

U projektu kastracije pasa u romskim naseljima Međimurske županije ukazuje na važnost pravilne provedbe tog projekta kako bi svi psi bili kastrirani i kako bi se projekt proširio na sva romska naselja u Hrvatskoj. Suradnja s Udrugom gradova i Udrugom općina rezultirala je gostovanjem na važnim sastancima gdje je dao doprinos u raspravama o provedbi Zakona.

Iako nije zadovoljan brzinom rješavanja problema vezanih uz zaštitu životinja i primjenu postojećih kvalitetnih zakonskih odredaba, i dalje stoji na raspolaganju svima za suradnju i pomoć. „Lokalne i regionalne zajednice, kao i nadležno Ministarstvo, trebaju iskoristiti izvrsne odredbe Zakona za smanjenje broja napuštenih životinja i priliku za suradnju s udrugama za zaštitu životinja. Pozivam sve koji trebaju provoditi Zakon da zajedničkim trudom i zalaganjem smanje patnju životinja i financijske izdatke koji se izdvajaju zbog neodgovornosti građana”, ističe Luka Oman.

Dosad je više od stotinu gradova i općina propisalo trajnu sterilizaciju, a dobrih primjera ima i za druge odredbe. Stoga nema opravdanja za pasivnost ni na lokanoj i regionalnoj, ni na državnoj razini.

Više informacija o aktivnostima Luke Omana i udruge Prijatelji životinja na provedbi Zakona o zaštiti životinja nalazi se ovdje.

Godišnjica Zakona o zaštiti životinja [ 329.85 Kb ]

Vezane teme

Također pogledajte

Akcije

Facebook preporuke