09.07.21. Nužnost uvođenja Pozitivne liste

| More

- poslano ministrici poljoprivrede

Poštovana ministrice,

3. lipnja 2021. prisustvovala sam, kao predstavnica udruge Prijatelji životinja, na webinaru naziva „Unregulated exotic pet trade in the EU: a threat to health and biodiversity” u organizaciji portugalskog predsjedništva Vijećem EU-a te suorganizaciji organizacija Eurogroup for Animals i AAP.

Bilo je iznimno korisno i informativno, o čemu možete saznati iz dokumenta u privitku ovog e-maila. U dokumentu klikom na poveznicu možete vidjeti i cijele prezentacije sudionika webinara.

Stručnjaci, predstavnici Europske komisije i predstavnici država članica iznijeli su informacije o trenutačnoj situaciji s ilegalnom trgovinom egzotičnim životinjama kao kućnim ljubimcima unutar Europske unije, raspravljali su o rizicima koje ta trgovina predstavlja za javno zdravlje zbog prijenosa zoonoza i mogućnosti pojave Covida-20 te iznijeli problem nedostatka učinkovite zakonske regulative na razini EU-a. Zaključeno je da je nužan radikalni zaokret u načinu rješavanja problema ilegalne trgovine egzotičnim životinjama jer će se u protivnom situacija, koja je već sada alarmantna, ubrzo pogoršati. Usuglasili su se da je najbolje rješenje tzv. Pozitivna lista, odnosno popis vrsta koje se mogu držati kao kućni ljubimci, koja se temelji na najnovijim znanstvenim istraživanjima, omogućava državama da kontroliraju trgovinu i smanje troškove koje sada imaju radi zbrinjavanja odbačenih životinja i onih koje su invazivne, a ujedno je preventivna.

Podsjećamo da Hrvatska nema nikakvu zakonsku regulativu trgovine egzotičnim životinjama kao kućnim ljubimcima. Prilikom donošenja Zakona o zaštiti životinja 2017. godine Pozitivna lista čak je uvrštena u prijedlog Zakona, no na kraju je odbačena, iako je Uprava za veterinarstvo i sigurnost hrane već ranije počela pripreme za njezino uvođenje i stupila u kontakt s inozemnim organizacijama.

U travnju ove godine talijanski Senat odobrio je amandman Zakona o europskim izaslanstvima, s pozitivnim mišljenjem Vlade, koji predviđa zabranu zatočavanja i trgovine egzotičnim i divljim životinjama te ograničenje trgovine domaćim životinjama. Zabrana treba stupiti na snagu najkasnije do 8. svibnja 2022.

Očito je da države EU-a intenzivno traže vlastita zakonodavna rješenja kako bi postigle bolju kontrolu trgovine životinjama te veću zaštitu ljudi i okoliša, što bi svakako trebala učiniti i Hrvatska. Stoga apeliramo na Ministarstvo poljoprivrede da razmotri važnost i nužnost uvođenja Pozitivne liste kako to pokazuju pozitivni primjeri država koje su ju već uvele.
Na raspolaganju smo za više informacija i svakako predlažemo izmjenu Zakona o zaštiti životinja radi uvrštavanja Pozitivne liste i zakonske regulative ilegalne trgovine egzotičnim životinjama.

Unaprijed zahvaljujemo na susretljivosti.

S poštovanjem,

Snježana Klopotan Kačavenda
Koordinatorica projekata

Vezane teme

Također pogledajte

Akcije

Reakcije, zahtjevi i prijave

Facebook preporuke