Pošaljite e-mail tražeći da Adidas prestane koristiti klokanovi kožu
Nedavno su Puma i Nike prestali koristiti klokanovu kožu za svoje proizvode (https://www.prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=4646), ali Adidas ju i dalje koristi. Kao veliki kupac klokanove kože, važno je da ju Adidas prestane koristiti.
Za one koje će možda pitati: "Po čemu je klokanova koža gora od, primjerice, kravlje kože?", ova i slične kampanje ne opravdavaju upotrebu kravlje kože niti isključuju zagovaranje veganstva, a može neke ljude čak i potaknuti na veganstvo. One životinje koje još uvijek žive svoj prirodni način života u svom izvornom staništu trebaju imati pravo da tako nastave.
Noću širom Australije tisuće klokana biva terorizirano, ustrijeljeno, osakaćeno i ubijeno. Za profit. Novorođeni klokani bivaju izudarani do smrti ili im odrubljuju glavu ili ih ostavljaju da umru prestravljeni i sami nakon što su njihove majke ubijene od strane industrije koja iskorištava klokane. Zašto? Za izradu kopački.
Što možete napraviti? Recite Adidas-u da prestane profitirati od pokolja klokana!
- Pošaljite e-mail (ispod) adidasovom direktoru globalnih operacija, Martinu Shankland i direktorici održivosti, Katji Schreiber da prestanu koristiti kožu klokana.
- Također možete potpisati i peticiju OVDJE.
Prijevod s engleskog:
Poštovani Martin Shankland i poštovana Katja Schreiber,
Pišem Vam sa zamolbom da prestanete koristiti klokanovu kožu za svoje proizvode. Nike i Puma su nedavno prestali koristiti klokanovu kožu za svoje proizvode i sad koriste suvremene sintetičke materijale umjesto nje.
Klokani i druge autohtone životinje imaju vrijednost same po sebi i trebali bi imati pravo živjeti svojim prirodnim načinom života u svojoj domovini kao što su to radili milijunima godina.
Klokani nisu uzgojeni, nego su ustrijeljeni u divljini. Zbog svoje društvene strukture i načina kretanja, klokani se ne mogu uzgajati i to ne bi bilo ekonomično zbog njihove spore stope razmnožavanja. Bila bi potrebna ograda koja je visoka otprilike dva metra da klokane spriječi od bijega.
Ubijanje klokana je okrutno. Klokani su ustrijeljeni noću u udaljenom zaleđu, gdje nitko ne može nadzirati odstrjel. Nacionalni 'Pravilnik za humano ubijanje klokana' dragovoljan je kodeks i ne postoje kazne za nepoštivanje. Ne postoji 'humano ubijanje'. Odrasle klokane ustreljuju i dovuku do kamiona, koprcajući se dok su još pri svijesti. Njihov vrat se razreže i oni iskrvare do smrti. Novorođeni klokani bivaju ubijeni nakon što su ustrijeljene njihove majke. Način ubijanja ovih novorođenih životinja jest takav da im se glava odsiječe sjekirom, ili da dobiju udarac u glavu teškim tupim predmetom. Ženke često imaju mladog klokana koji više ne živi u tobolcu, ali i dalje treba svoju majku radi mlijeka i zaštite od grabežljivaca, kao i da nauči životne vještine. Nakon što lovac ustrijeli majku, taj mladi klokan pobjegne i umrijet će polaganom smrti od izgladnjivanja, izloženosti ili će ga dohvatiti grabežljivci ili pojesti mravi. Ubijanje klokana razara društvenu skupinu i uzrokuje patnju preživjelim članovima.
Lovci na klokane najprije ubijaju najveće i tjelesno nadmoćne pojedince jer su plaćeni po kilogramu. Tijekom vremena, to oslabi populacijsku strukturu toliko mnogo da preostaje manja, genetski slabija vrsta, što smanjuje sposobnost opstanka i snagu vrste.
Ubijanje klokana radi kože i mesa neodrživo je. Dopuštenja se izdaju na temelju procjenjivanja broja klokana iz zraka. Samo se trećina područja u kojem će se izvršiti odstrjel prebrojava svake godine po rotacijskoj osnovi. Klokani su pokretne životinje, ali brojanje se može proširiti na tri godine. To znači da se pojedina životinja može prebrojiti dvaput; moguće je dakle precijeniti brojno stanje, a prema tome i bilo kakve kvote za svrhu ubijanja. Kvote se rijetko postižu jer brojevi jednostavno nisu tu. U 25 godina, prosječna veličina klokana pala je s 40 kg na 12 kg. Klokani koji bivaju ubijeni ili nisu odrasli ili je genski fond ozbiljno iscrpljen ako su to trenutne veličine odraslih.
Prodaja klokanove kože i mesa uzrokuje veliki porast broja ubijenih klokana i nije istina da bi ih farmeri ionako ubili kako bi zaštitili usjeve. Primjer toga je uvođenje industrije hrane od klokanova mesa za kućne ljubimce u saveznoj državi Viktoriji, što je uzrokovalo porast od 250% u broju ubijenih klokana u Viktoriji. Istraga te industrije u 2019. otkrila je prijevaru, korupciju, nezakonite aktivnosti, pretjerani odstrjel i potpuno nereguliranu industriju.
Klokanova koža nije samo nusproizvod klokanova mesa jer je trgovina klokanovom kožom još isplativija od trgovine klokanova mesom i to omogućava čitavu industriju ubijanja klokana. Adidas je glavni kupac klokanove kože.
Australija ima najgoru povijest u svijetu što se tiče istrjebljenja kopnenih životinjskih vrsta. Broj vrsta klokana koje su već izumrle je 6, a još je 17 vrsta na popisu kao ugrožene ili u opasnosti. Pokolj klokana je najveći pokolj divljih kopnenih životinja na svijetu, sličan pokolju američkih bizona krajem 19. stoljeća.
Starješine australskih Domorodaca protive se gospodarskom ubijanju klokana i drugih autohtonih životinja. Mnogi australski Domoroci imaju Klokana kao svoj Totem i nije im dopušteno povrijediti ili ubijati klokane. Činjenica da su neki australski Domoroci u prošlosti lovili klokane danas nije isprika jer je sadašnja ljudska populacija Australije oko 100 puta veća od one prije bjelačke kolonizacije.
Suvremeni visokotehnološki sintetički, biljni i reciklirani materijali su superiorne, ekološki prihvatljive i etičke alternative klokanovoj koži i većina nogometaša ih radije odabire.
Ponuda proizvoda koji su izrađeni od klokanove kože može prodati proizvode nekim kupcima, ali to će odvratiti mnoge druge kojima je stalo do autohtonih životinja.
Molim da prekinete svoju umiješanost u ubijanju autohtonih životinja Australije i prestanete koristiti klokanovu kožu.
S poštovanjem,