17.10.24. Prijava Grada Splita zbog smještanja oduzetih pasa u neprimjereni smještaj
- prijava poslana veterinarskoj inspekciji pri Državnom inspektoratu
Poštovani,
nakon što je u ožujku 2024. godine na adresi Put Orišca 32 u Splitu otkriveno da psihijatar Tomislav Pelivan protuzakonito drži više od 60 pasa (i vukove), veterinarska inspekcija naredila je njihovo privremeno oduzimanje i odredila da im Grad Split osigura primjereni smještaj sukladno članku 81. stavku 1. Zakona o zaštiti životinja (NN 102/17, 32/19, 78/24).
S obzirom na to da Grad Split nema svoje registrirano sklonište, a ostala skloništa u Hrvatskoj nemaju uvjete i kapacitete za preuzimanje tolikoga broja (nezdružljivih) pasa, Grad je napravio boksove na lokaciji u neposrednoj blizini odlagališta otpada Karepovac. Pojedina skloništa preuzela su dio pasa, a preostala 42 psa Grad Split premjestio je sredinom kolovoza 2024. u privremeni smještaj u boksove kod Karepovca.
8. 10. 2024. u večernjim satima na Karepovcu je izbio požar, čiji dim je predstavljao ugrozu za pse zbog opasnosti da se uguše od dima koji je vjetar nosio na razne strane. Sljedeći dan, 9. 10. 2024., kada su vatrogasci ugasili požar, nekoliko skloništa članica Mreže za zaštitu životinja došlo je preuzeti pse koji su bili u boksovima najizloženijima dimu. Nakon toga, na lokaciji uz odlagalište otpada na Karepovcu ostala su još 33 psa.
O psima od početka skrbe djelatnici Skloništa za životinje Animalis centrum j.d.o.o. (OIB: 30827127237, Ivana Pavla II 47A, Split) tako da su psi kastrirani i veterinarski obrađeni u prostoru skloništa, dok im na privremenom smještaju kod Karepovca, dislociranom od skloništa, osiguravaju svakodnevnu hranu i vodu te čiste boksove od urina i fekalija. S obzirom na to da na lokaciji kod Karepovca nema nikakve druge funkcionalne infrastrukture osim boksova za pse, psi su od sredine kolovoza 2024. zatvoreni u boksove, ne idu u šetnje, nije im omogućeno kretanje ni socijalizacija unatoč tome što se većinski radi o psima iz kategorije opasnih pasa, a u samim boksovima nema kućice u koju bi se mogli skloniti od vlage, hladnoće ili iz straha, već uglavnom leže na golom betonu ili na daskama. Djelatnici skloništa tijekom osiguravanja osnovne skrbi za pse obavljaju nuždu u grmlje, a nije riješeno ni zbrinjavanje i odvoz fecesa sukladno Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje (NN 99/2019, 8/2021). Zbog nedostatka adekvatne infrastrukture na lokaciji kod Karepovca, psi ne mogu dobiti ništa drugo osim onog osnovnog za preživljavanje, a to je hranjenje i napajanje te ispiranje i čišćenje boksova kako ne bi ležali u vlastitom urinu i izmetu.
Članak 81. stavak 2. Zakona o zaštiti životinja propisuje da privremeno oduzeta životinja, koju je veterinarski inspektor oduzeo posjedniku sukladno članku 79. točki 3. Zakona, „može biti vraćena posjedniku ako su ispunjeni uvjeti za njezino daljnje držanje određeni odredbama ovoga Zakona, a u protivnom može biti zbrinuta u skloništu ili smještena u primjereni smještaj ili po trajnom oduzimanju udomljena ili prodana”.
Grad Split (OIB 78755598868), kao jedinica lokalne samouprave, dužan je zbrinjavati u sklonište napuštene, ozlijeđene i oduzete životinje sa svojeg područja.
Prema podacima u Jedinstvenom informacijskom centru za napuštene i izgubljene kućne ljubimce (JIC-u), sklonište Animalis centrum u Splitu ima kapacitet za 50 pasa i 19 mačaka (25 mačića). Jasno je da stoga nije moglo i ne može primiti gotovo 60 pasa pronađenih na adresi Put Orišca 32 u Splitu, a ni druga skloništa, koja imaju sklopljene ugovore o zbrinjavaju s jedinicama lokalne samouprave u svojoj županiji, ne mogu preuzimati napuštene, ozlijeđene i oduzete životinje grada Splita.
Prema odredbama Zakona o zaštiti životinja, jedinice lokalne samouprave organiziraju i financiraju poslove sakupljanja napuštenih ili izgubljenih životinja, a sve jedinice lokalne samouprave obvezne su sudjelovati u financiranju osnivanja i rada najmanje jednog skloništa s najmanje 50 smještajnih mjesta za životinje na području svake županije (članak 62.). Jedinice lokalne samouprave dužne su financirati troškove skrbi, sterilizacije, označavanja i veterinarske zaštite napuštenih ili izgubljenih životinja u skloništu (članak 63. Zakona). Grad Split, zato što (još) nije osnovao gradsko registrirano sklonište, nije imao gdje smjestiti pse s lokacije Put Orišca 32 pa je stoga izgradio za njih boksove i privremeni smještaj na lokaciji kod Karepovca. Minimalnu skrb o psima povjerio je odobrenom skloništu Animalis centrum, koje zbog nedostatka nužne infrastrukture, na adresi gdje su sada smješteni psi ne može osigurati životinjama skrb propisanu Zakonom o zaštiti životinja, Pravilnikom o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje i Pravilnikom o opasnim psima (NN 117/2008).
Ističemo da članak 81. stavak 2. Zakona o zaštiti životinja propisuje da privremeno oduzeta životinja „može biti zbrinuta u skloništu ili smještena u primjereni smještaj”. Psi na Karepovcu nisu zbrinuti u skloništu zato što u skloništu Animalis centrum nije za sve njih bilo mjesta pa, iako ih dolaze hraniti djelatnici Animalis centruma, boksovi bez ičega drugoga niti su sklonište niti se može reći da su psi smješteni u primjereni smještaj. Jedini primjereni smještaj za oduzete pse, osim skloništa, mogao bi eventualno biti registrirani hotel za pse koji posluje sukladno Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati objekti za privremeni smještaj kućnih ljubimaca (NN 110/2021). Zakonski propisi ne poznaju nijednu drugu vrstu primjerenog smještaja za oduzete životinje zato što uvjeti držanja i postupanje sa životinjama ne mogu biti ispod zakonskog minimuma i uvjeta koje propisuju pravilnici koji reguliraju rad skloništa za životinje i objekte za privremeni smještaj kućnih ljubimaca. Primjereni smještaj za zbrinjavanje privremeno oduzetih pasa u Splitu ne može biti improvizirani i nedovršeni objekt u kojemu se ne mogu zadovoljiti uvjeti njihova držanja.
Psi na lokaciji kod Karepovca:
- Od sredine kolovoza 2024. smješteni su u boksove, bez mogućnosti šetnje, iako je zabranjeno držati pse u prostorima za odvojeno držanje pasa bez omogućavanja slobodnog kretanja izvan tog prostora (članak 51. stavak 4. Zakona o zaštiti životinja). Držanjem isključivo u boksovima psima je onemogućena socijalizacija propisana člankom 8. stavkom 1. podstavkom 5. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje jer na lokaciji na Karepovcu nema prostora za socijalizaciju, propisanog člankom 17. stavkom 1. podstavkom 14. i člankom 20. Pravilnika, kao i Pravilnikom o opasnim psima.
- Leže na golom betonu ili daskama umjesto na ležaju „odgovarajuće veličine za svaku životinju koji je prekriven suhom i čistom prostirkom” (članak 18. stavak 1. podstavak 1. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje).
- Nemaju kućice u koje bi se sklonili od neugodnih vremenskih uvjeta ili ljudi (članak 19. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje).
- Nemaju prostor za njegu (čišćenje, kupanje, sušenje, tretiranje protiv nametnika), dok djelatnici skloništa nemaju prostor s garderobnim ormarima za osoblje u kojemu se mogu presvući, sanitarni čvor (WC), prostor za pripremu i raspodjelu hrane za životinje te čišćenje i pranje posuđa, odnosno posuda za hranu i vodu i druge prostorije/prostore propisane člankom 17. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje.
- Nisu uvijek lako dostupni djelatnicima odobrenog skloništa, osobito tijekom loših vremenskih uvjeta ili nedavnog požara, a na lokaciji nema struje, unatoč tome što se sklonište „mora nalaziti na mjestu na kojem je moguće osigurati električnu energiju i vodu te odgovarajući prilazni put za motorna vozila” (članak 4. stavak 2. i članak 5. Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje).
Dakle, Grad Split izgradio je na lokaciji kod Karepovca objekt za privremeni smještaj privremeno oduzetih pasa koji ne udovoljava zakonski propisanim uvjetima držanja pasa. Ukupan broj pasa smanjio se zahvaljujući skloništima koja su zbrinula dio pasa, a neki su smrtno stradali, ali i dalje ostaju 33 oduzeta psa kojima Grad Split nije osigurao smještanje u primjereni smještaj. Objekt na toj lokaciji ne može postojati sam za sebe i određivati vlastita pravila i uvjete držanja pasa, već se na njega primjenjuju navedene zakonske odredbe. Uvjeti držanja oduzetih pasa kod Karepovca ne mogu biti manji nego u odobrenom skloništu, nego im Grad Split radi njihove dobrobiti mora osigurati uvjete kao u skloništu. Neovisno organizira li jedinica lokalne samouprave smještanje napuštenih, oduzetih ili ozlijeđenih životinja u privremeni ili trajni smještaj do udomljenja/vraćanja posjedniku/izlječenja, sve životinje trebaju imati jednake uvjete držanja, propisane Zakonom o zaštiti životinja i vezanim pravilnicima.
U konkretnom slučaju, Grad Split može ili osigurati zbrinjavanje pasa u dislociranom objektu preko registriranog skloništa, koje je odgovorno za uvjete držanja i dobrobit pasa, pri čemu Grad mora završiti na Karepovcu potrebnu infrastrukturu kako bi se uskladio sa zakonskim propisima, ili izgraditi i registrirati vlastito sklonište za životinje. U oba slučaja mora se znati tko je odgovoran za pse, ali ne samo za njihovu hranidbu, napajanje i veterinarsku skrb, već i za šetnje, socijalizaciju, kućice, ležajeve, WC, prostor za osoblje, struju i ostalo što nedostaje na lokaciji na Karepovcu kako bi psi imali primjeren smještaj, a osoblje skloništa uvjete za skrb o psima sukladno Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje. Trenutačno je sklonište Animalis Centrum odgovorno samo za hranjenje, napajanje i veterinarsku skrb pasa kod Karepovca zato što, zbog nedostatka šetnice i ograđenog prostora, ne može provoditi socijalizaciju pasa, a zbog nedostatka kućica i ležajeva ne može psima osigurati sklanjanje od vlage, vremenskih nepogoda i ljudi kojih se boje. No odobreno sklonište ne može biti odgovorno samo djelomično za pse, i to samo za određene zahtjeve Pravilnika o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje, već mora ispunjavati sve odredbe Pravilnika jednako i prema psima koji su smješteni na lokaciji odobrenog skloništa i prema onima koji su smješteni na lokaciji kod Karepovca. Da bi sklonište to moglo, Grad Split treba završiti radove kod privremenog objekta na Karepovcu, kao što je zamjenik splitskog gradonačelnika Bojan Ivošević obećao i najavio još prije četiri mjeseca na svojem FB-profilu (https://shorturl.at/sgdJw):
„A evo što će sve biti tamo za 20ak dana kad se dovrše radovi:
- 60 boksova za pse pojedinačne površine 6 m2
- 2 kontejnera za osoblje i za trijažu pasa
- 25 stabala da im pruža hlad
- Priključak struje
- Priključak vode
- Lokacija ograđena sa sve 4 strane
- Prostor za rastrčavanje”.
Napominjemo da je Grad Split posjednik predmetnih pasa. Posjednik životinje je „svaka pravna ili fizička osoba koja je kao vlasnik, korisnik ili skrbnik stalno ili privremeno odgovorna za zdravlje i dobrobit životinje” (članak 4. stavak 1. točka 23. Zakona o zaštiti životinja). Od privatnih osoba, koje kao posjednici drže više od 20 životinja u svrhu udomljavanja, traži se da osnuju sklonište i da budu odobreni kao sklonište (članak 55. stavak 3. Zakona o zaštiti životinja). Ako zakonodavac traži od privatnih osoba koje drže više od 20 životinja da osnuju sklonište i da rade sukladno Pravilniku o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje, nelogično je da Grad Split drži na neprimjerenom smještaju više od 30 pasa, a da pritom ne udovoljava zakonskim propisima. Članak 26. Pravilnika čak detaljno definira uvjete kojima mora udovoljavati privremeni udomitelj koji drži od 10 do 20 pasa ili mačaka starijih od šest mjeseci. Zbog sudskih postupaka koji su u tijeku ne zna se još sudbina privremeno oduzetih pasa, no za očekivati je da će biti oglašavani za udomljavanje. Tim više od presudne je važnosti da se psima, koji se ubrajaju u tzv. nezdružljive pse, osiguraju primjereni uvjeti držanja i socijalizacija, što im Grad Split ne omogućava. Neprimjereni smještaj može se negativno odraziti na psihičko stanje pasa, koji već ionako zahtijevaju dodatne napore i skrb kako bi bili udomljivi.
Stoga tražimo da Državni inspektorat naloži Gradu Splitu da oduzetim psima osigura potrebnu infrastrukturu i primjereni smještaj prema uvjetima koje propisuju Zakon o zaštiti životinja, Pravilnik o uvjetima kojima moraju udovoljavati skloništa za životinje i Pravilnik o opasnim psima, a pod nadzorom odobrenog skloništa.
Molimo vas da nas, sukladno zakonski propisanim rokovima, obavijestite o vašem postupanju i naloženim mjerama.
S poštovanjem,
Snježana Klopotan Kačavenda
Koordinatorica projekata