10.04.18. Dopis gradu Đurđevcu zbog odluke o odstrelu vrana
Grad Đurđevac
n/r Hrvoje Janči, mag. educ.
Stjepana Radića 1
48350 Đurđevac
Predmet: Zabrinjavajuća situacija s vranama i odlukom grada Đurđevca
Poštovani gospodine Janči,
pišemo Vam u dobroj namjeri kako bismo Vas zamolili da se zauzmete da grad Đurđevac ne bude stratište vrana već da se ugleda na druge gradove koji problem prekomjernog broja vrana rješavaju na humane načine, a ujedno i učinkovitije.
Program za divlje životinje ne služi da bi se pucalo po divljim životinjama u naseljima već da se izgradi program koji će omogućiti suživot i na nenasilne načine rješavati probleme koje treba riješiti. Pored toga zakoni su iznad odluka i programa stoga odredba o zabrani pucanja, lova i ubijanja životinja u naseljenim mjestima ima itekako smisla i treba je poštovati na dobrobit ljudi i životinja. Dobro je misliti i na ugled grada jer se već sada vrlo negativno priča o Đurđevcu u cijeloj Hrvatskoj zbog nakane da se ubijaju životinje. Stoga Vas molimo da se zauzmete za moderne, humane i prikladnije metode rješavanja problema imajući i u vidu da sve probleme povezane sa životinjama uzrokuje čovjek uzurpirajući im životni prostor, ostavljajući otpad van kanti i slično.
U nastavku šaljemo i link na našu zajedničku kampanju s Dumovcem upravo na temu divljih životinja u gradu: http://prijatelji-zivotinja.hr/index.hr.php?id=3222k, a u privitku ovog dopisa prilažemo Vam materijale vezane za divlje životinje u naseljenim mjestima te o provedbi Zakona o zaštiti životinja, a slobodno nam se obratite za dodatne informacije.
Koristimo priliku i da ukažemo na odredbu u Zakonu o zaštiti životinja prema kojoj svi psi trebaju biti provjereni jesu li označeni mikročipom, a rok za provedbu je 30. lipnja 2018. godine. Ova odredba može znatno pomoći životinjama i gradskom proračunu jer svaki mikročipirani pas više nije briga lokalne zajednice već njegovog skrbnika. Mnogi gradovi su već krenuli u kontrolu uz pomoć komunalnog redara, veterinarskih službi, deratizacijskih službi i uz pomoć drugih pravnih i fizičkih osoba. Molimo Vas da se zauzmete da se i u Vašem gradu što prije izvrši provjera označavanja pasa kako bi do 30. lipnja ove godine svi psi na Vašem području bili označeni mikročipom.
S obzirom da je najveći problem s priljevom novih neželjenih životinja odnosno štenaca i mačića Zakon o zaštiti životinja omogućuje lokalnim zajednicama da propišu trajnu sterilizaciju kao način kontrole razmnožavanja. Mnogi gradovi su već to učinili ili su u postupku donošenja takve odluke jer su svjesni da je to jedni način da se uvede reda i spriječi ostavljanje neželjenih potomaka pasa i mačaka, a koji će bez trajne sterilizacije i dalje redovito nastajati. S obzirom da se ne može ustanoviti od koje kuje ili mačke potječu ostaju na brigu lokalnoj zajednici. Zakon o zaštiti životinja ionako propisuje još od 2006. godinu obvezu kontrole razmnožavanja i sada je trenutak i vrlo logično da lokalne zajednice propišu konkretan način izvršenja te obvezne kontrole. Svi oni koji se žele baviti uzgojem se trebaju registrirati pri nadležnom ministarstvu i ne podliježu obvezi trajne sterilizacije, a mogu se propisati i drugi izuzeci.
Molimo Vas da se zauzmete za iskorištavanje ovog odličnog zakonskog alata koji može riješiti uzroke problema i donijeti veliku uštedu u gradski proračun te ujedno spriječiti patnju i smrt mnogih životinja.
Unaprijed Vam zahvaljujemo na Vašem zauzimanju za humanost i pravilno rješavanje problema.
Srdačno i s poštovanjem,
Stela Cota
udruga Prijatelji Životinja
U Zagrebu, 10. 04. 2018.